Geografski informacijski sustav (GIS) namijenjen je povezivanju položajnih podataka (planova, karata) i tekstualnih baza podataka.
Osnovni elementi GIS-a su:
Geografski podaci
Geografski podaci mogu biti u vektorskom ili rasterskom obliku. Vektorski format podataka sadr§i informacije o toźkama, linijama i objektima slo§enim od tocaka i linija. Kod ovog formata poznate su koordinate svake tocke na planu. Rasterski format je slika dobivena skeniranjem karte. Ova vrsta podloge nema informacije o koordinatama i ima slabije mogucnosti uporabe nego vektorski format.
Baza tekstualnih podataka
Pod ovim podrazumijevamo bazu koja sadr§i podatke koje se §eli prikazati u vezi s geografskim podacima. Izvor podataka mogu biti postojeźe baze podataka ili se mogu izraditi baze podataka za potrebe GIS projekta.
Softver za povezivanje geografskih i tekstualnih podataka
Za prikaz i analizu tekstualnih podataka na planovima potrebno je izraditi softver koji mo§e prikazati kombinirane geografske i tekstualne podatke. Takav softver koristi tzv. GIS bazu podataka za pronala§enje i prikazivanje tra§enih podataka.
GIS baza podataka
Namjena ove baze podataka je źuvanje i a§uriranje informacija o vezi izmedu objekata u geografskoj bazi i podataka iz tekstualne baze.
Namjenska aplikacija
Nakon uspostave GIS podloge, izraĐuje se aplikacija koja pojednostavnjuje uporabu GIS-a krajnjim korisnicima. U naçem sluźaju to je povezivanje podataka o poslovanju poduze†a s prostornom kartom.
Baza poslovnih podataka
Baza poslovnih podataka je baza podataka koja se koristi u klasičnim uredskim aplikacijama. Baza podataka može biti bilo koja relacijska baza podataka (MS SQL, Oracle, ...).
GIS alat
Kao GIS alat, odnosno GIS aplikacija, koristi se Autodesk MapGuide Enterprise te Autodesk Map3D.